invisalign

Invisalign Şeffaf Plak Nedir ?

Ortodontik tedavide en son teknolojilerden biridir. Invisalign, laboratuvarda sizin için özel olarak hazırlanmış şeffaf bir plaka sayesinde dişlerinizi düzeltebilen telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign'ı seçmenizin en önemli nedeni dişlerinizdeki çarpaşıklığı düzeltirken ortodontik tedavi alıp almadığınızın net olmamasıdır.

Şeffaf Plak Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra, hastanın dişlerinin boyut veya dijital taraması yapılacaktır. Röntgen ve fotoğraf kaydı alındıktan sonra ölçülen değer kargo ile Invisalign merkezine gönderilir ve dijital tarama internet üzerinden gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bir bilgisayar programı aracılığıyla doktora gönderilir.invisalign

Kaç Set (Alt ve Üst) Şeffaf Plak Takılacak?

Kaç set şeffaf plak takılacağı tedavi planlamasında kişiye özel belirlenmektedir. Bu da hastanın tedavisinin kolay/zor olduğu ile alakalıdır. Ön bölgede hafif çapraşıklığı olan bir kişinin 10 set plakla tedavisi bitebilirken, iskeletsel olarak alt çenenin ileri alınması planlanan bir tedavide hastaya 30’dan fazla plak öngörülebilir.

Toplam Tedavi Süresi Ne Kadar?

Her hastanın tedavi planı farklı olduğu için tedavi süresi de farklıdır. Doktorunuz tarafından belirlenen diş plağını (2 hafta, 10 gün veya bir hafta içinde değişir) ne kadar süreyle kullanacağınıza bağlı olarak, tedavi süreniz değişecektir. Örneğin, 30 plağı 2 haftalık kullanımla değiştirmek 60 hafta sürer. Ancak tedavi sonunda doktorunuz veya son durumdan memnun kalmazsanız yeni bir plak takmanız gerekebilir, bu tedavi süresini uzatacaktır. Problemin olmadığı tedavide, kullanım süresi ve doktorun belirlediği sabit plak sayısı sayesinde tedavi süresi rahatlıkla anlaşılabilir.